Kiedy Aniołowie schodzą na Ziemię

Bożonarodzeniowe widowisko plenerowe

Reżyseria Jarosław Fedoryszyn, Alla Fedoryszyna, scenografia Alla Fedoryszyna, współpraca reżyserska i tłumaczenie tekstów Krzysztof Dubiel, dźwięk Mykoła Kshanovski, światło Evgeniy Pietrov.

Wystepują: Petro Mykytiuk (zasłużony artysta Ukrainy), Volodymyr Gubanov (zasłużony artysta Ukrainy), Natalija Lukaszonok, Vira Tsihatska, Marija Kovalyk, Taras Juryczko, Jurij Pylypczuk , Volodymyr Czuchonkin, Szorobura Jurij, Oleksandr Czekmarov. Alpiniści: Rostysław Posviatovkiy, Mykhailo Tupychak, Oleksandr Shevchenko.

Misteria bożonarodzeniowe rozwinęły się w wieku XIII. Ich prahistorię prawdopodobnie stanowi szopka betlejemska św. Franciszka wybudowana w wiosce Greccio koło miasta Rieti w 1223 r. W Polsce ta historia jest jednak krótsza. Widowiska bożonarodzeniowe pojawiły się w naszej tradycji dopiero w XVI wieku. Mają charakter połączenia tradycji religijnej z tradycją humanistyczną i renesansową. Do pierwszej połowy XIX wieku w kościołach bardzo chętnie urządzano jasełka ruchome, które były teatrem lalkowym. Pozostały nam sprzed wieków całe komplety figur, które do tego służyły. Ponieważ te widowiska przyciągały uwagę licznych widzów, budziły wielkie ożywienie – hierarchowie kościelni zaczęli w XIX wieku przeciwstawiać się tego typu przedstawieniom. Uważali, że naruszają one powagę miejsca. Dlatego jasełka ze sfery kościelnej wywędrowały na wieś i do miast. Stały się domeną amatorów, którzy chodzili i odgrywali takie przedstawienia lub też przeszły do sfery widowisk szkolnych.

Dlatego i nasze przedstawienie przygotowane w estetyce Bożonarodzeniowej szopki, rozpoczyna się od karnawału wielkich masek, które symbolizują m. in. Matkę Boża/Maryję, Józefa, króla Heroda, aniołów. Na placu gry pojawiają się rzemieślnicy, kupcy, chłopi, oferujący swoje towary na sprzedaż . Przedstawione są sceny obrazujące ich działalność zawodową. Nie brakuje scen komicznych. Pojawiają się trzej królowie, którzy ogłaszają przyjście Mesjasza. Przybywają aniołowie, którzy również głoszą nowinę o narodzinach Jezusa. Zjawia się także król Herod ze swoimi sługami. Poszukują nowonarodzonego Syna Bożego. Odbywa sie to w atmosferze walki , błyskają ognie, słychać krzyki. Znów pojawiają się Aniołowie, torując drogę Mesjaszowi. Przybywają Święty Józef i Maryja z Dzieckiem w ramionach. Cały świat triumfuje. Zwycięstwo dobra nad złem przynosi radość!

Spektakl został przygotowany z wykorzystaniem środków typowych dla teatru ulicznego: z machinami, szczudłami, efektami ogniowymi i pirotechnicznymi. W przedstawieniu rozbrzmiewają kolędy i pastorałki

Czas trwania ok 60 minut