Bożonarodzeniowe widowisko plenerowe
Reżyseria Jarosław Fedoryszyn,
scenografia Alla Fedoryszyna (zasłużona artystka Ukrainy),
współpraca reżyserska i tłumaczenie tekstów, światło Krzysztof Dubiel,
opracowanie dźwięku Mykoła Kszanovski,
Wystepują: Nataliya Marchak, Halyna Strychak, Natalia Lukaszonok, Vira Ryfiak, Nataliya Terlecka, Petro Mykytuk (zasłużony artysta Ukrainy), Volodymyr Gubanow (zasłużony artysta Ukrainy), Taras Kitsyniuk, Chukhonkin Volodymyr, Andrii Leshchyshyn, Rostyslav Posviatovskyi, Oleksij Kryvytskyi, Petro Sokolov.
Misteria bożonarodzeniowe rozwinęły się w wieku XIII. Ich prahistorię prawdopodobnie stanowi szopka betlejemska św. Franciszka wybudowana w wiosce Greccio koło miasta Rieti w 1223 r. W Polsce ta historia jest jednak krótsza. Widowiska bożonarodzeniowe pojawiły się w naszej tradycji dopiero w XVI wieku. Mają charakter połączenia tradycji religijnej z tradycją humanistyczną i renesansową. Do pierwszej połowy XIX wieku w kościołach bardzo chętnie urządzano jasełka ruchome, które były teatrem lalkowym. Pozostały nam sprzed wieków całe komplety figur, które do tego służyły. Ponieważ te widowiska przyciągały uwagę licznych widzów, budziły wielkie ożywienie – hierarchowie kościelni zaczęli w XIX wieku przeciwstawiać się tego typu przedstawieniom. Uważali, że naruszają one powagę miejsca. Dlatego jasełka ze sfery kościelnej wywędrowały na wieś i do miast. Stały się domeną amatorów, którzy chodzili i odgrywali takie przedstawienia lub też przeszły do sfery widowisk szkolnych.
Dlatego i nasze przedstawienie przygotowane w estetyce Bożonarodzeniowej szopki, rozpoczyna się od karnawału wielkich masek, które symbolizują m. in. Matkę Boża/Maryję, Józefa, króla Heroda, aniołów. Na placu gry pojawiają się rzemieślnicy, kupcy, chłopi, oferujący swoje towary na sprzedaż . Przedstawione są sceny obrazujące ich działalność zawodową. Nie brakuje scen komicznych. Pojawiają się trzej królowie, którzy ogłaszają przyjście Mesjasza. Przybywają aniołowie, którzy również głoszą nowinę o narodzinach Jezusa. Zjawia się także król Herod ze swoimi sługami. Poszukują nowonarodzonego Syna Bożego. Odbywa się to w atmosferze walki , błyskają ognie, słychać krzyki. Znów pojawiają się Aniołowie, torując drogę Mesjaszowi. Przybywają Święty Józef i Maryja z Dzieckiem w ramionach. Cały świat triumfuje. Zwycięstwo dobra nad złem przynosi radość!
Spektakl został przygotowany z wykorzystaniem środków typowych dla teatru ulicznego: z machinami, szczudłami, efektami ogniowymi i pirotechnicznymi. W przedstawieniu rozbrzmiewają kolędy i pastorałki
Czas trwania ok 45 minut