Testament Szewczenko na 39. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze.

Niebywale widowiskowe spektakle ukraińskich teatrów ulicznych, które ostatnio prezentowaliśmy w Zamościu, Jedlinie Zdroju, Warszawie i Świdnicy, były przede wszystkim okazją do wyrażenia solidarności z Ukrainą. Nie obyło się bez łez wzruszenia artystów i gromkich niekończących się braw publiczności. Za te wszystkie przeżycia jesteśmy bardzo wdzięczni . Teraz przed nami jak Polska długa i szeroka, od Lubaczowa po Gorzów Wielkopolski i od Jeleniej Góry po Augustów, kolejne spotkania z publicznością.

15 lipca o godz.21.15 na inaugurację 39. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze zaprezentowaliśmy spektakl pt. Testament Szewczenko.

Historia Ukrainy opowiedziana przez pryzmat losów Tarasa Szewczenki, wielkiego pisarza, poety, malarza, więźnia łagrów, duchowego przywódcy narodu ukraińskiego. Artyści lwowscy przybliżają dramatyczne doświadczenia i sytuację permanentnego upominania się narodu ukraińskiego o niezależność państwową, jakże aktualną dziś w dobie dramatycznych wydarzeń wojennych na Ukrainie. W barwnym widowisku wykorzystywane są szczudła, mobilne machiny, płonące elementy scenograficzne i efekty pirotechniczne.

fot. Marcin Każmierczuk