“Testament Szewczenko” w Mołdawii, Polsce i na Litwie.

Niebywale pracowicie zapowiada się dla zespołu naszego Teatru nadchodzący tydzień. Ruszamy w trasę, na której festiwalowe przystanki znajdą się w Kiszyniowie, Łomży i Solecznikach.

29 maja w poniedziałek, na placu przed Narodowym Teatrem Opery i Baletu w stolicy Mołdawii, wystąpimy przed publicznością 13. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Scenicznej BITEI 2023.

W organizowanym przez Narodowy Teatr Eugene’a Ionesco Festiwalu BITEI 2023 udział biorą teatry z Mołdawii, Rumunii, Włoch, Chin, Hiszpanii, Polski, Korei, Gruzji Japonii, i z Ukrainy Teatr Wokresinnia. Festiwal, na którym będzie pokazane 18 przedstawień teatralnych potrwa do 4 czerwca 2023 (pełny program festiwalu tutaj

Z Kiszyniowa zespół realizujący Testament Szewczenko uda się do gościnnej Łomży, która za sprawa Teatru Laki i Aktora od 1987 roku gości uczestników Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego “Walizka”. Tematem przewodnim 36 edycji – zapowiada dyrektor teatru i festiwalu Jarosław Antoniuk – jest hasło „Teatr mówi…”! W ramach tego sformułowania przedstawione będą spektakle, które nie pozostają obojętne wobec przemian zachodzących w nowej rzeczywistości i te, które otwierają się na inne kultury, estetyki, powstałe w Bośni i Hercegowinie, Kanadzie, Bułgarii, Francji, Słowenii, Gruzji i Polsce. Nasze przedstawienie odbędzie się 2 czerwca na Rynku Starym w Łomży o godz. 21.00.

Na wypoczynek nie mamy co liczyć, bowiem już 3 czerwca o 22.00 w Parku Miejskim w Solecznikach na Litwie spotkamy naszych Przyjaciół z Centrum Kultury Samorządu Rejonu Solecznickiego, którzy organizują kolejny Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych. W tegorocznym wydarzeniu wystąpią zespoły Litwy, Polski, Bułgarii i Ukrainy. W Solecznikach gościmy po raz kolejny i zawsze jesteśmy obdarzeni nadzwyczajnie ciepłym przyjęciem. Nie mamy wątpliwości, że spektakl prezentowany w czasie wojny na Ukrainie Bedzie źródłem głębokich refleksji